Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl

Nagrzewnice i chłodnice kanałowe w systemach wentylacji mechanicznej nawiewnej

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że właściwy obieg powietrza wpływa nie tylko na komfort przebywania w pomieszczeniu, ale i na zdrowie. Jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych rozwiązań zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach pracy jest montaż nagrzewnic i chłodnic w układach wentylacji, rekuperacji lub klimatyzacji. Jak wybrać właściwe urządzenie dopasowane do swoich potrzeb?

Nagrzewnice i chłodnice kanałowe – jak działają i na czym polega ich zastosowanie?

Nagrzewnica zapewnia możliwość podnoszenia temperatury powietrza nawiewanego, a chłodnica obniża ją i pomaga utrzymać stałą wartość, zwłaszcza w okresie letnim. Oba urządzenia instaluje się bezpośrednio w kanale nawiewnym w systemach wentylacji mechanicznej. Dzięki temu świetnie sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i do wentylacji w obiektach komercyjnych czy przemysłowych.

Chłodnice kanałowe – rodzaje i właściwości chłodzące

Chłodnice kanałowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem wymiany ciepła, a ich celem jest utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia lub nawiewanego powietrza nawet przy niskim ciśnieniu. Niewielki rozmiar i prosty montaż sprawiają, że urządzenie stanowi atrakcyjną opcję dla wszystkich, którzy chcą w łatwy sposób podnieść standard życia. 

Na jakie typy urządzeń warto zwrócić uwagę? W zależności od wymagań budynku, jak i kształtu pierwotnego systemu wentylacyjnego, można dopasować najbardziej wydajny model. Chłodnice kanałowe dzielą się na:

  • wodne,
  • freonowe,
  • glikolowe.

Chłodnica kanałowa – różnice między chłodnicami wodnymi, freonowymi i glikolowymi

Zasadnicza różnica między poszczególnymi urządzeniami opiera się na nośniku energii. W przypadku chłodnicy wodnej kanałowej jest to oczywiście woda i analogicznie w chłodnicy freonowej kanałowej – freony (np. R4067a). Pierwszy model lepiej odprowadza ciepło (cecha charakterystyczna dla cieczy), a drugi pomaga ograniczać wilgotność powietrza w całej instalacji. 

Chłodnica glikolowa kanałowa opiera swoje działanie na glikolu krążącym w obiegu zamkniętym. Warto wspomnieć, że ten model zasila wodny roztwór substancji, a więc bazuje on na systemie pośredniego odparowania. W praktyce oznacza to m.in. lepsze właściwości termodynamiczne, ale i bezwładność cieplną, czyli podatność na zmianę temperatury w zależności od otoczenia.

Nagrzewnica kanałowa z wentylatorem – jak działa i jakie korzyści daje w ogrzewaniu pomieszczeń?

Oprócz nagrzewnic kanałowych wodnych, których źródłem energii – jak sugeruje sama nazwa – jest gorąca woda, istnieje drugi typ urządzeń, a mianowicie modele elektryczne. Jak bardzo różni się ich działanie i efektywność? Nagrzewnica kanałowa z wentylatorem zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza w obrębie całego pomieszczenia. 

Jak dobrać nagrzewnicę elektryczną kanałową do swojego budynku?

Właściwy dobór nagrzewnicy elektrycznej kanałowej może zwiększyć jej skuteczność. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy czynniki – rodzaj kanału, średnicę wentylacyjną i moc urządzenia. Dodatkowo warto zainwestować w produkt wykonany z tworzywa o wysokiej odporności na korozję i zniszczenia. Ze względu na to, że nagrzewnica musi zostać odpowiednio podłączona do źródła zasilania (najlepiej przez specjalistę), wymaga to m.in. dobrania automatycznego wyłącznika według wytycznych.

Nagrzewnica elektryczna kanałowa – czy warto zainwestować i jakie są koszty?

Koszt nagrzewnicy elektrycznej kanałowej związany jest bezpośrednio z wysokością napięcia. Ceny mogą wahać się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Trzeba jednak zachować wysoką ostrożność w kwestii użytkowania. Koszty eksploatacji mogą być wysokie, jeśli nie dobierze się odpowiednio wariantu mocy do swoich potrzeb. 

Nagrzewnica elektryczna kanałowa cena – jakie czynniki wpływają na koszt zakupu i montażu?

Zakup samej nagrzewnicy elektrycznej kanałowej – zwłaszcza do użytku prywatnego, a nie przemysłowego – nie musi mocno obciążać portfela. Ze względu na konieczność zachowania ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa instalacje urządzenia  i –  co za tym idzie – podłączenie jej do sieci elektrycznej, powinno zlecić się osobie z niezbędnymi uprawnieniami. Koszt montażu jest w tym przypadku większy niż przy tradycyjnym ogrzewaniu (grzejniki) i wynosi ok. 1 000 zł. 

Dlaczego warto zainwestować w nagrzewnice i chłodnice kanałowe?

Bogaty i różnorodny asortyment Airvent pozwala klientom na wybór najbardziej korzystnego rozwiązania i najefektywniejszego urządzenia. Poprzez odpowiednie przewietrzenie i zapewnienie adekwatnej do pory roku temperatury, nagrzewnice lub chłodnice do wentylacji w domu podnoszą komfort i pozytywnie wpływają na nastrój domowników, a w miejscach pracy (np. zakładach produkcyjnych) także na wydajność i bezpieczeństwo pracowników. Dla przykładu – chłodnica kanałowa glikolowa latem może poprawić koncentrację i pomóc uniknąć błędów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Korzyści, które niesie montaż nagrzewnicy lub chłodnicy kanałowej, to:

  • prawidłowy obieg i wilgotność powietrza,
  • odpowiednia temperatura,
  • łatwy montaż i utrzymanie,
  • lepsze samopoczucie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2