Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
Centrale wentylacyjne i rekuperatory AirVent
Profesjonalnie dobrana i sprawnie działająca centrala wentylacyjna to element obowiązkowy nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również we wszelkich budynkach użyteczności publicznej czy obiektach przemysłowych. Nieefektywny system wentylacyjny ma bowiem istotny wpływ zarówno na stan budynku, powodując w konsekwencji jego sukcesywne zawilgacanie, jak i na ogólne samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Centrale wentylacyjne odpowiadają bowiem za prawidłową cyrkulację powietrza, regulując ilość doprowadzanego i odprowadzanego powietrza w instalacjach wentylacyjnych.
Rola centrali wentylacyjnych
Centrale wentylacyjne to zaawansowane urządzenia, które wykorzystuje się w systemach wentylacji mechanicznej. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie prawidłowej wymiany i obróbki powietrza emitowanego przez instalację w budynku lub jego części. Poprzez wspomnianą obróbkę powietrza rozumie się natomiast jego tłoczenie, filtrowanie, podgrzewanie, schładzanie, a także nawilżanie lub osuszanie, czyli wszystkie działania mające na celu zagwarantowanie dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu.
Gdzie najczęściej stosuje się centrale wentylacyjne?
Centrale wentylacyjne mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w instalacjach dla domów jednorodzinnych czy niewielkich budynków usługowych, jak i również w dużych budynkach komercyjnych lub do wentylacji przemysłowej. W ostatnim przypadku systemy wentylacyjne charakteryzują się jednak znacznie bardziej złożoną budową i większą pojemnością w porównaniu z centralami projektowanymi na potrzeby domów jednorodzinnych. Systemy tego typu mogą bowiem w ciągu godziny wymienić powietrze o pojemności od kilkudziesięciu m³ do nawet kilkudziesięciu tysięcy m³.
W kontekście centrali wentylacyjnych ważne okazuje się ponadto miejsce montażu. Najczęściej instalacje te montuje się w pomieszczeniach technicznych takich jak kotłownia, strych czy poddasze nieużytkowe. Wybierając odpowiednie miejsce, w którym ma zostać zainstalowany wybrany system wentylacyjny, należy pamiętać o tym, by umożliwiało ono swobodny dostęp do urządzenia. Jest to ważne szczególnie ze względu na konieczność okresowej wymiany filtrów czy ewentualne serwisy i prace naprawcze.
Czy centrala wentylacyjna i rekuperator jest tym samym?
Rekuperator to szczególny rodzaj systemu wentylacyjnego. Jest to bowiem centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, która okazuje się jednym z najefektywniejszych i najczęściej stosowanych systemów wentylacyjnych zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Rozwiązanie to jest na dużą skalę wykorzystywane szczególnie w nowoczesnym budownictwie.
Jak działa rekuperator?
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła – co to oznacza w praktyce i jak działa rekuperator? Jest to podstawowa część systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, wyposażona m.in. w wymiennik ciepła i wentylatory, które nadają powietrzu właściwe kierunki przepływu. Rekuperator, za pomocą kanałów wentylacyjnych, wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze, nawiewając w zamian świeże powietrze czerpane z zewnątrz. W wymienniku ciepła, przez który przechodzą dwa strumienie powietrza (nawiewny i wywiewny), odbywa się odzysk energii. Dzięki temu rekuperacja zimą ogrzewa nawiewane powietrze, latem zaś je chłodzi, zapewniając wysoką jakość powietrza i komfort przebywania w budynku. Co więcej, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła daje również możliwość oczyszczania powietrza nawiewanego z drobnoustrojów, alergenów czy szkodliwego smogu.
Dlaczego warto stosować rekuperację?
Wiedząc już, jak działa rekuperator, można stwierdzić, że rozwiązanie to z pewnością niesie wiele korzyści. Z uwagi na fakt, że rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza urządzenie to okazuje się przede wszystkim bardzo energooszczędne. Centrala wentylacyjna tego rodzaju pozwala zatem znacząco zredukować koszty ogrzewania budynku. Ponadto rekuperacja to gwarancja zawsze świeżego i czystego powietrza w pomieszczeniu zapewniającego wysoki komfort codziennego funkcjonowania. Warto również zaznaczyć, że rekuperacja – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wentylacji grawitacyjnej – działa niezależnie od temperatur i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Wybór centrali wentylacyjnej — rodzaje
Podstawowy podział centrali wentylacyjnych obejmuje centrale grawitacyjne oraz mechaniczne. Działanie pierwszych z nich bazuje na różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku – wymiana powietrza odbywa się zatem poprzez ruch powietrza, bez wsparcia dodatkowych mechanizmów. Natomiast w przypadku centrali mechanicznej – dzięki ciągłej pracy rekuperatora – możliwy jest stały dostęp do świeżego powietrza z dodatkowym odzyskiem ciepłego powietrza.
Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła można podzielić również ze względu na miejsce montażu – wyróżnia się centrale wewnętrzne, jak i centrale wentylacyjne na dachu. Z kolei pod względem sposobu zabudowy urządzenia te dzielą się na pionowe i poziome, a na rynku można znaleźć również centrale wentylacyjne podwieszane.
Warto przy tym zaznaczyć, że wybór optymalnego systemu wentylacyjnego każdorazowo należy uzgodnić ze specjalistą zajmującym się projektowaniem centrali wentylacyjnych. Producent określa parametry techniczne danego urządzenia, jednak przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę jeszcze szereg innych, równie istotnych czynników takich jak np. dokumentacja projektowa budynku i jego indywidualne uwarunkowania, wydajność czy liczba stałych użytkowników danej przestrzeni.
Wentylacja mechaniczna — Budowa centrali wentylacyjnej
Systemy wentylacyjne to złożone urządzenia, które mogą pracować w wielu różnych konfiguracjach. Wśród podstawowych elementów budowy centrali wentylacyjnej wymienić można przede wszystkim wentylatory, filtry powietrza, nagrzewnice czy też nawilżacze powietrza. Pozostałe urządzenia, które odpowiadają za poszczególne funkcje centrali wentylacyjnej, to ponadto wymienniki odzysku ciepła, tłumiki akustyczne, chłodnice, jonizatory powietrza, a także elementy dezynfekcji UV. Centrale wentylacyjne na dachu posiadają dodatkową ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych w postaci okapu na górnej centrali. Opcjonalnie mogą być wyposażone również w zespół czerpni i wyrzutni.
Zaufany producent nowoczesnych central wentylacyjnych — Airvent
Centrale wentylacyjne dostępne w naszej ofercie to nowoczesne i zaawansowane urządzenia przeznaczone dla budynków mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych, a także publicznych. Systemy wentylacyjne marki AirVent stanowią gwarancję energooszczędności, komfortu i wysokiej jakości powietrza wolnego od zanieczyszczeń.
Projektujemy rozwiązania, które spełniają zarówno wyśrubowane potrzeby różnorodnej grupy klientów, jak i obowiązujące normy jakościowe. Oferujemy kompleksową usługę, dlatego profesjonalnie doradzimy Ci w wyborze optymalnego urządzenia i zajmiemy się wszelkimi kwestiami technicznymi, które pojawią się podczas zakupu centrali wentylacyjnej.