Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl

Wentylacja w obiektach przemysłowych

Wentylacja przemysłowa odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym obiekcie oraz zakładzie pracy. Sprawna cyrkulacja powietrza w tego typu przestrzeniach nie dopuszcza do przekroczenia niebezpiecznych poziomów stężeń gazów powstających w wyniku pracy sprzętu. System wentylacji przemysłowej powinien działać przez cały czas, tak aby nie narażać zdrowia pracowników oraz poprawnego funkcjonowania maszyn, które mogą odmówić współpracy na skutek zapchania przez pyły. Zapewnienie dostępu do zdrowego i świeżego powietrza jest jednym z obowiązków pracodawców wynikających z przepisów regulujących bezpieczeństwo i higienę pracy. W zależności od wielkości budynku, w którym mieści się firma, niezbędne jest zainstalowanie mniej lub bardziej skomplikowanego systemu wentylacji przemysłowej.

Czym jest wentylacja przemysłowa?

Najważniejszym zadaniem wentylatorów przemysłowych jest wyłapywanie z powietrza niebezpiecznych cząsteczek (np. pyłków, oparów oraz pozostałości po spalaniu) i przetransportowanie ich na zewnątrz budynku. Obowiązujące przepisy dotyczące ekologii regulują również poziom zanieczyszczenia wywiewanego powietrza z obiektów przemysłowych – nie może ono bowiem stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Dodatkowo odpowiednio dobrana wentylacja przemysłowa mechaniczna zapewnia odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności we wnętrzu zakładu. Jak możesz zauważyć, ten system ma szerokie spektrum działania, dlatego powinien zostać starannie przemyślany i zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Z czego składa się wentylacja przemysłowa?

Wentylacja przemysłowa składa się z zaawansowanego systemu rozgałęzionych kanałów wentylacyjnych, które są ze sobą połączone. Każdy z kanałów jest zakończony kratką wentylacyjną i doprowadza powietrze do konkretnych pomieszczeń. Poziom skomplikowania takiego systemu zależy od wielkości konkretnego przedsiębiorstwa, w którym ma on zostać zainstalowany. Najbardziej czasochłonne oraz wymagające największych nakładów finansowych są duże obiekty, które składają się z wielu pomieszczeń. W przypadku zakładów produkcyjnych najczęściej stosuje się wentylację naturalną lub mechaniczną.

Podstawowe rodzaje w zakresie wentylacji przemysłowej – jaki wybrać?

W celu zadbania o odpowiednie warunki do pracy w obiektach przemysłowych warto poznać różnice pomiędzy najpopularniejszymi systemami odpowiadającymi za cyrkulację powietrza. Zalicza się do nich wentylację grawitacyjną (inaczej określaną jako naturalną) oraz mechaniczną.

Wentylacja przemysłowa naturalna

Powyższy rodzaj systemu zapewniającego wymianę powietrza jest znany już od długiego czasu. Wentylacja grawitacyjna może funkcjonować dzięki specjalnie wybudowanym, pionowym kanałom wentylacyjnym. To właśnie za ich pomocą odprowadzane jest zużyte, ciepłe powietrze znajdujące się w górnej części pomieszczeń na zewnątrz budynku. Należy jednak wiedzieć, że wentylacja grawitacyjna działa tylko przy odpowiednich warunkach. Musi bowiem powstać różnica ciśnień, dzięki czemu następnie tworzy się ciąg powietrza, umożliwiający wypychanie powietrza przez odpowiedni kanał do góry. Opisane warunki powstają np. w sytuacji, gdy w pomieszczeniach celowo zapewni się nieszczelność okien lub drzwi. Dzięki temu do wnętrza dostaje się chłodniejsze powietrze z zewnątrz, które będzie wypychać zużyte i ciepłe powietrze do góry. W związku z tym warto zdawać sobie sprawę, że nie we wszystkich zakładach zalecany jest montaż wentylacji naturalnej. Ten system w warunkach przemysłowych nie zawsze będzie w stanie nadążać za usuwaniem szkodliwych pyłów, substancji lub oparów technologicznych. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru konkretnego rodzaju, specjaliści Airvent przeanalizują sytuację Twojej firmy i doradzą najbardziej efektywne i skuteczne rozwiązanie, zapewniające bezpieczne warunki do pracy.

Wentylacja przemysłowa mechaniczna

Kolejnym rodzajem wentylacji jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. To nowocześniejszy system w porównaniu do wentylacji naturalnej, ponieważ zapewnia ciągłą cyrkulację powietrza, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki działaniu rekuperatora, czyli najważniejszego elementu tego systemu. Najczęściej wymienianą zaletą wentylacji mechanicznej jest energooszczędność, która wynika z wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła z wywiewanego gazu. W systemie wentylacji mechanicznej można również zainstalować specjalistyczne filtry, które usuwają z nawiewanego powietrza zanieczyszczenia, cząsteczki smogu, a nawet niektóre alergeny. Projektowanie systemu rekuperacji najlepiej rozpocząć jeszcze przed budową budynku – wtedy mamy pewność, że wszystkie kanały będą dobrze dopasowane do rozkładu zakładu. Możliwe jest również zainstalowanie wentylacji mechanicznej w istniejących już przedsiębiorstwach, lecz należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie przedsięwzięcie będzie wiązało się z generalnym remontem.

Wentylatory wyciągowe przemysłowe – czym się charakteryzują?

Wentylatory przemysłowe pełnią istotną funkcję podczas procesu wentylacji hal produkcyjnych. Można je zastosować zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Wszystkie rodzaje wentylatorów wspierają wymianę zużytego powietrza na świeże. W związku z tym, że zakłady produkcyjne charakteryzują się określonymi wymaganiami, które musi spełniać wentylacja, do tego typu pomieszczeń zalecane jest użycie wentylatorów przemysłowych wyciągowych. Standardowe modele zapewniają przepływ powietrza od wirnika do silnika. Dostępne są także produkty w wersji nawiewnej, które charakteryzują się odwrotnym kierunkiem przepływu, tzn. od wirnika do silnika.

Wybierając wentylator przemysłowy wyciągowy, należy zwrócić uwagę, aby chronił on w wysokim stopniu przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami, które skutecznie utrudniają pracę osób zatrudnionych oraz maszyn. Kolejnym istotnym aspektem jest wysoka jakość materiałów, z których został stworzony wentylator. Decydując się na zakup produktów Airvent zyskujesz gwarancję, że wybrany produkt spełnia wszystkie niezbędne normy jakościowe i związane z bezpieczeństwem, a także, że jest wykonany z najlepszych surowców. Nasze wentylatory przemysłowe wyciągowe są odporne na wilgoć oraz zanieczyszczenia, dzięki czemu zapewniają efektywną cyrkulację powietrza.

Systemy wentylacji obiektów przemysłowych – gdzie się sprawdzą?

Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam, gdzie kluczowym czynnikiem związanym z bezpieczeństwem pracowników, jest stała wymiana zużytego powietrza na świeże. Niezależnie od tego, jak duży jest Twój zakład produkcyjny, warto zaopatrzyć go w sprawnie działający i odpowiednio dopasowany system wentylacji przemysłowej.

Kompleksowe wykonawstwo instalacji wentylacji przemysłowej

Aivent to firma z ponad 40-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania systemów odpowiadających za wymianę powietrza. Nasi specjaliści doradzają klientom w wyborze najlepszych rozwiązań z zakresu klimatyzacji oraz wentylacji przemysłowej, a także dedykowanego oprogramowania i kontrolingu. Pomagamy każdemu przedsiębiorcy we wprowadzeniu rozwiązań systemowych, które zapewnią energooszczędne, zdrowe i komfortowe warunki w zakładach.

Zaufaj naszemu doświadczeniu i wyposaż swoją firmę w system wentylacji przemysłowej dobrany do Twoich potrzeb.