Kratki wentylacyjne i żaluzje stałe
Odpowiedni system wentylacji powietrza w budynku nie tylko podnosi komfort życia, ale i zdrowia. W jaki sposób jest to możliwe? Wystarczy przypalić obiad, aby szybko przekonać się, że w mieszkaniu brakuje właściwie dobranej kratki. Jeszcze trudniej pozbyć się nadmiaru wilgoci z łazienki, co w najgorszym wypadku doprowadzi do pojawienia się pleśni na ścianach. Wbrew pozorom uzyskanie świeżego powietrza i niezbędnej cyrkulacji nie jest trudne. Jakie kratki wentylacyjne do domu sprawdzą się najlepiej?
Kratka wentylacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Kratka wentylacyjna to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych systemu wywiewnego. Urządzenie odpowiada za utrzymanie prawidłowego przepływu powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych np. na intensywne aromaty (kuchnia) lub kurz (kotłownia).
Do najpopularniejszych kratek wentylacyjnych zalicza się:
- wywiewne/nawiewne (służą do wentylacji systemów nisko- i średniociśnieniowych);
- transferowe (dzięki niskiemu oporowi przepływu powietrza pełnią funkcję osłony otworów wyrównawczych);
- rastrowe (zapewniają minimalny spadek ciśnienia oraz niski poziom hałasu).
Ze względu na miejsce montażu rozróżnia się również modele elewacyjne, sufitowe, podłogowe, kominowe, a nawet drzwiowe.
Żaluzje wentylacyjne – jakie są rodzaje i zalety ich stosowania?
Żaluzje, czyli – podobnie jak w przypadku kratek – zakończenia kanałów wentylacyjnych, mogą być:
- regulowane (umożliwiają zmianę ustawienia poprzez sterowanie np. dźwignią lub sznurkiem);
- samozamykające (uchylają się w sposób automatyczny pod wpływem przepływającego powietrza);
- grawitacyjne (służą usuwaniu powietrza z budynku, dlatego montowane są na elewacji).
Jakie są zalety stosowania żaluzji wentylacyjnych? Głównym celem urządzenia jest przede wszystkim ochrona wylotu przed niesprzyjającą pogodą czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Przenikające do wnętrza pomieszczenia powietrze zostaje przefiltrowane, a wszelki osad czy brud – usunięty. Żaluzje zapobiegają również utracie ciepła czy też przedostawaniu się do środka mniejszych organizmów (np. owadów).
Kratki wentylacyjne z żaluzją – jak działają i jakie mają zastosowanie?
Kratki wentylacyjne z żaluzją pełnią głównie funkcję wywiewną – często montowane są na zewnątrz budynku, dlatego że służą do ochrony przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, takimi jak kurz czy dym. To jednak nie wszystko – urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się w regulowaniu przepływu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i np. biurowych. Co więcej, kratki mogą stanowić nie tylko praktyczne, ale i eleganckie wykończenie kanału wentylacji. Dziś wiele produktów w ofercie Airvent łączy funkcjonalność z estetyką, a wybór formy wykończenia, koloru czy stylu pozostaje wyłączną decyzją klienta.
Kratki wentylacyjne metalowe z żaluzją regulowaną – jak je dobrać do swojego budynku?
Przed zakupem kratki wentylacyjnej metalowej z żaluzją regulowaną trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kształt (np. prostokątny, kolisty) i rozmiar otworu wylotowego. Materiał, z którego wykonano produkt, stanowi dekorację samą w sobie, dzięki czemu będzie się doskonale prezentować zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie, jak i przestrzeniach urządzonych w stylu vintage.
Kratki wentylacyjne elewacyjne – jakie są ich funkcje i jak je montować?
Zewnętrzna kratka pozwala na usunięcie z wnętrza pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza lub nadmiernej wilgoci. Jak w takim przypadku uniknąć utraty ciepła całego budynku? Wszystko zależy od właściwego umiejscowienia otworu wylotowego, a także rodzaju elewacji. Jeśli ściany zostały zabezpieczone styropianem, zamontowanie kratki pogorszy pracę całego system ocieplania. Rekomendowanym rozwiązaniem jest montaż w miejscach, w których wentylacja prowadzi do stropodachu.
Montaż kratki wentylacyjnej z żaluzją – krok po kroku
Montaż kratki wentylacyjnej z żaluzją zaczyna się od przygotowania ściany, czyli ściągnięcia starego elementu wykończenia kanału – można to zrobić za pomocą np. przecinaka. Istnieje szansa, że otwór wentylacyjny trzeba będzie odrobinę poszerzyć, w końcu rozmiary kratek – zarówno usuwanej, jak i instalowanej – nie muszą być identyczne, mimo zbliżonych wymiarów. Kucie ściany powinno zostać wykonane w delikatny sposób, aby uniknąć sytuacji, w której konieczne okaże się ponowne gipsowanie.
Często do przymocowania nowej ramki używa się kleju, kołków rozporowych lub wkrętów. Jeśli na ścianie pojawią się widoczne ubytki, powinny zostać wyrównane gipsem lub silikonem, a następnie pomalowane na jednolity kolor. Do montażu kratki wentylacyjnej w suficie – zwłaszcza podwieszanym – niezbędnymi narzędziami okażą się pierścienie lub kołki.
Jakie kratki wentylacyjne na zewnątrz budynku – jakie są opcje i co należy wziąć pod uwagę?
Jakie kratki wentylacyjne na zewnątrz budynku powinno rozważyć się przed zakupem? Najważniejszym czynnikiem jest przede wszystkim trwałość materiału. Najlepiej, aby kratki wentylacyjne elewacyjne były wykonane z tworzywa odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Wystarczające zabezpieczenie zapewnia m.in. powłoka polimerowa.
Ile kratek wentylacyjnych w domu – gdzie najlepiej je umieścić?
To, ile kratek wentylacyjnych w domu trzeba zamontować, zależy przede wszystkim od wielkości budynku oraz rodzaju pomieszczeń. Otwory wywiewne powinny pojawić się w kuchni, łazience, kotłowni, czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest sprawna cyrkulacja powietrza. W przypadku wentylacji grawitacyjnej kratki najczęściej montuje się na ścianie w odległości 15 cm od sufitu.
Kratki wentylacyjne – jak zamontować je samodzielnie i na co zwrócić uwagę?
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „kratki wentylacyjne jak zamontować je we własnym domu?”, można poznać podstawowe zagadnienia i porady, ale prawdziwym wyzwaniem pozostaje dobór efektywnego urządzenia. Uwzględnić trzeba wówczas szereg indywidualnych zmiennych takich jak konstrukcja i stan budynku, a także potrzeby poszczególnych pomieszczeń.
Warto również dokładnie przemyśleć spójność wizualną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Kolorem, który wciąż cieszy się największą popularnością, pozostaje biel, ale warto zastanowić się nad innymi możliwościami, np. różnymi odcieniami beżu czy szarości. Skuteczne kratki wentylacyjne wybrane z bogatego asortymentu Airvent zapobiegają niszczeniu ścian i wszelkiemu uszczerbkowi na zdrowiu wynikającemu z pojawienia się pleśni.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 2