Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Nawiewnik ścienny – jakie są jego rodzaje i gdzie go zamontować?

Kiedy za oknem chłód, większość z nas rozkręca kaloryfery i robi wszystko, by utrata ciepła była jak najmniejsza. Pomocna jest w tym technologia – montowane dzisiaj w nowych budynkach okna charakteryzują się dużo większą szczelnością niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wydawać się może, że takie działania przynoszą jedynie korzyść. Trzeba jednak pamiętać, że szczelne okna uniemożliwiają prawidłową wentylację. W nieodpowiednio wietrzonych pomieszczeniach zwiększa się poziom wilgoci, która osadza się na szybach i ścianach, prowadząc do pojawiania się zagrzybienia. Rozwiązaniem pomiędzy całkowitą szczelnością a koniecznością uchylania okna przy ujemnych temperaturach są nawiewniki ścienne. Czym są i jakie wyróżnia się ich rodzaje? Sprawdź w naszym poradniku. 

Nawiewnik ścienny – alternatywa dla nawiewników okiennych

Osoby, które dostrzegają problem niepoprawnej wentylacji w swoim domu, mają kilka możliwości. Wśród nich najczęstszym wyborem jest montaż nawiewników, ponieważ jest to najmniej inwazyjny i stosunkowo łatwy sposób na ulepszenie przepływu powietrza. Wyróżnić można dwa rodzaje nawietrzaków: okienne oraz ścienne. Te pierwsze mogą wymagać przewiercenia ramy okiennej, drugie – nawiercenia otworu w ścianie w miejscu, gdzie jest dostęp do przewodu wentylacyjnego. W naszym poradniku skupimy się na rozwiązaniach, jakie dają nawiewniki ścienne. 

Nawietrzak ścienny – gdzie montować?

Nawietrzniki ścienne mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych w montażu. Są to co prawda niewielkie urządzenia o prostej budowie, jednak konieczność przygotowania otworów może wzbudzać niepokój. Nic bardziej mylnego! Montaż nawietrzaków ściennych na etapie budowy czy remontu nie przysporzy zbyt wielu problemów. Należy zwrócić uwagę, by otwór nie znajdować się obrębie gotowej już instalacji elektrycznej albo cieplnej. Nawietrznik ścienny powinien znajdować się na wysokości co najmniej 2 metrów powyżej podłogi. Centralny punkt odpowiednio wymierzonego otworu pod nawietrznik powinien zachować odległości minimalne: 30 cm od ościeżnicy okna, 15 cm od sufitu oraz 35 cm od sąsiedniej ściany. 

Rodzaje nawiewników ściennych

Poza tym, że nawietrzaki wyróżnia się z uwagi na miejsce ich montażu – opisane już wcześniej okienne i ścienne – to innym rozróżnieniem może być sposób ich działania. Mechanizm sterujący działaniem nawiewników może być ręczny lub automatyczny, wskazuje się również hybrydy, posiadające cechy obydwu. Najprostsze są nawiewniki ręczne – aby manipulować przepływem powietrza, należy przesunąć pokrętło regulujące stopień otwarcia. 

Nawiewniki ścienne z odzyskiem ciepła 

Mechaniczna wentylacja z możliwością odzysku ciepła to, innymi słowy, rekuperacja. Jej działanie polega na zapewnieniu wentylacji przemysłowej, czyli wewnątrz budynku z jednoczesnym ograniczeniem ubytku ciepła. Rozwiązanie to zyskuje na popularności szczególnie teraz, kiedy wychładzanie pomieszczeń oznacza niepotrzebny, ale duży wydatek na jego wcześniejsze ogrzanie. Dodatkową zaletą rekuperacji jest czyste i zdrowe powietrze. Znajdujące się wewnątrz ściennych nawiewników z odzyskiem ciepła filtry oczyszczają je bowiem z niekorzystnych dla naszego zdrowia cząstek. 

Nawiewnik ścienny higrosterowany 

W części dostępnych na rynku modeli nawiewników ściennych mechanizm regulacji opiera się na stopniu wilgotności w mieszkaniu. Urządzenie prowadzi precyzyjny pomiar tego parametru i dostosowuje wydajność wentylacji do jego poziomu. 

Nawiewnik ścienny ciśnieniowy 

Ostatnia metoda sterowania nawiewnikiem opiera się na różnicy ciśnień na zewnątrz budynku i w środku. Im jest ona większa, tym bardziej intensywny jest przepływ powietrza. Różnica ciśnień jest wynikiem takich zmiennych jak temperatura powietrza czy prędkość wiatru, nie bez znaczenia jest także wysokość kanału wentylacyjnego. 

Jaki nawiewnik wybrać?

Decyzja o wyborze rodzaj nawiewnika często podejmowana jest już na etapie projektowania. W budynkach wielorodzinnych są one zazwyczaj narzucane przez dewelopera. W innych sytuacjach wybór odpowiedniego sposoby wentylacji uzależniony jest od możliwości budynku oraz indywidualnych preferencji. Wentylacja jest konieczna wszędzie tam, gdzie zainstalowane zostały nowoczesne, szczelne okna, ponieważ zapobiegnie ona powstawaniu grzybów i pleśni. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *