Zadzwoń do nas 71 382 84 21
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 382 84 21 biuro@airvent.com.pl

Co to jest automatyka centrali wentylacyjnej i jak działa?

Prawidłowa i efektywna praca wentylacji nie wynika jedynie z komponentów urządzenia, ale zależy przede wszystkim od systemu sterowania wykorzystywanego w danej centrali wentylacyjnej. Z tego powodu rozważając zakup wentylacji, należy zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, wybierając nowoczesne systemy posiadające w pełni zintegrowaną automatykę. W wentylacji oznacza to bowiem niższe koszty uruchomienia centrali, wyeliminowanie błędów montażowych i tym samym pewność, że urządzenie jest właściwie skalibrowane do pracy. Dodatkowo automatyka wentylacji przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii, a co za tym idzie – znacznego zredukowania wydatków związanych z eksploatacją. Rozbudowana automatyka pozwala na łatwe sterowanie systemem wentylacji, co przekłada się na wysoki komfort i efektywność instalacji. 

Jak automatyzacja wpływa na wydajność i efektywność systemów wentylacyjnych?

Nieustanny postęp technologiczny decyduje o tym, że automatyka ma dziś coraz większe znaczenie i dotyczy rosnącej liczby obszarów oraz procesów. Znajduje zastosowanie również w zakresie wentylacji przemysłowej, gdzie ma korzystny wpływ przede wszystkim na komfort i efektywność urządzeń, którymi można wygodnie sterować przy pomocy inteligentnych urządzeń i czujników (np. czujniki temperatury). Automatyka wentylacji pozwala ponadto dostosować parametry systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników, jednocześnie znacząco wydłużając żywotność urządzenia, zwiększając jego wydajność i optymalizując jego pracę pod względem energooszczędności. 

Dzięki automatyzacji w wentylacji użytkownicy mogą również sterować wydajnością urządzenia. Jest to możliwe dzięki dostępnym zakresom do wyboru oraz opcji płynnego procentowego ustawiania parametrów sprzętu. Zaawansowane systemy sterowania oferują znacznie większe możliwości. Regulacji podlega także ilość świeżego powietrza dopływającego do pomieszczenia, a także ciśnienie powietrza i jego dystrybucja. Wśród funkcji dodatkowych dostępnych w nowoczesnych systemach wentylacji wymienia się m.in. współpracę centrali z systemem alarmowym, kominkiem ogrzewającym obiekt czy okapem kuchennym. 

Dlaczego modernizowanie systemów wentylacyjnych może wymagać wdrożenia automatyzacji?

Wydajność wentylacji to parametr, który w sposób znaczący oddziałuje na komfort przebywania w budynku. Jeśli system wentylacyjny okazuje się nieefektywny i nie spełnia swojej roli, konieczna może okazać się jego modernizacja. Wówczas warto wybierać sprawdzone systemy z rozbudowaną automatyką, które sprawdzą się zarówno w większych budynkach użyteczności publicznej, jak i w przypadku indywidualnych inwestycji. Modernizacja urządzenia nie tylko pozwoli oszczędzić energię, ale również usprawni instalację, zwiększając jej efektywność, trwałość i odporność na awarie. 

Zalety i wady wentylacji automatycznej: jakie są najważniejsze aspekty do rozważenia?

Inteligentna i w pełni zintegrowana automatyka wentylacji pozwala na energooszczędną eksploatację budynku. Przy prawidłowym sterowaniu instalacja takiego systemu wentylacyjnego przyczynia się w skali roku do znacznego zminimalizowania rachunków za energię. Wyposażona w zaawansowane funkcje automatyka wentylacji umożliwia bowiem zaprogramowanie pracy urządzenia w sposób optymalny i wystarczający dla wymagań danego obiektu. 
Nadmierna wentylacja wiąże się każdorazowo z niepotrzebnymi stratami energii, dlatego w nowoczesnych systemach wykorzystuje się czujniki jakości powietrza, które dbają o to, by do poszczególnych pomieszczeń była dostarczana odpowiednia ilość powietrza. Dodatkowo użytkownicy mogą ustawić harmonogram pracy urządzenia, dzięki czemu mogą je precyzyjnie zaprogramować w zgodzie z rzeczywistym wykorzystaniem pomieszczeń. Wybór centrali wentylacyjnej posiadającej zintegrowaną automatykę to zatem gwarancja, że system jest prawidłowo skalibrowany do pracy. 

Wentylacja mechaniczna automatyczna z odzyskiem ciepła: jakie są korzyści automatycznego sterowania wentylacją?

Automatyka w wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na świadome zarządzanie systemem wentylacyjnym w budynku. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie jeszcze wyższego stopnia odzysku ciepła, a wbudowane liczniki zużytej i odzyskanej energii dają bieżącą kontrolę nad tym, ile energii faktycznie udało się odzyskać na wymienniku ciepła. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, ile łącznie energii zużywa posiadana przez nich centrala wentylacyjna.

Jak automatyzacja wentylacji może współpracować z systemami klimatyzacji?

Zgodnie z obowiązującą dyrektywą UE 2018/244 budynki, które zostały wyposażone w klimatyzację lub posiadają łączone systemy klimatyzacji i wentylacji o mocy przekraczającej 290 kW do roku 2025 muszą zostać uzupełnione w systemy automatyki i sterowania. Redukcja zużycia energii i świadome podejście do kwestii wentylacji budynków z roku na rok zyskują na znaczeniu. Jednocześnie wymagania związane z komfortem przebywania w pomieszczeniu pozostają niezmiennie wysokie i wiążą się bezpośrednio nie tylko z wygodą, ale przede wszystkim ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem użytkowników danego obiektu. 
To sprawia, że automatyka wentylacji i klimatyzacji staje się standardowym wyposażeniem rozmaitych obiektów użyteczności publicznej – dotyczy to szczególnie budynków biurowych, gdzie pracownicy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki klimatyczne. Ich osiągnięcie jest możliwe poprzez odpowiednie zintegrowanie technologii klimatyzacyjnych z instalacjami wentylacyjnymi. Automatyka wentylacji i połączenie klimatyzacji z czujnikami umożliwia m.in. automatyczne przerwanie chłodzenia w momencie otwarcia okna czy też samoistne aktywowanie klimatyzacji na określony czas przed zajęciem pomieszczenia. 

Automatyka wentylacji w budynkach użyteczności publicznej: jakie są jej wyzwania i możliwości?

Automatyka w wentylacji znajduje zastosowanie również w większych obiektach użytkowych takich jak np. biurowce, placówki edukacyjne czy medyczne. Nowoczesne systemy wentylacyjne z zaawansowaną elektroniką pozwalają bowiem na regulację zmiennej ilości powietrza w zależności od tego, ile pomieszczeń jest w danej chwili użytkowanych. Wówczas w powierzchniach aktualnie pustych wentylacja jest na określony czas automatycznie ograniczana do niezbędnego minimum, co ma pozytywny wpływ na ogólne zużycie energii, a w konsekwencji również mniejsze koszty eksploatacji. Regulatory wentylacji dają pełną kontrolę nad temperaturą zarówno w poszczególnych pomieszczeniach, jak i całym obiekcie. 

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania systemów wentylacyjnych z uwzględnieniem automatyki?

W trakcie projektowania systemów wentylacyjnych należy uwzględnić szczególnie możliwości architektoniczne danego budynku i wymogi dotyczące przepływu powietrza. Istotną kwestią jest dostosowanie wydajności wentylacji do potrzeb obiektu oraz osób w nim przebywających. Dodatkowo należy pamiętać o obowiązujących normach i przepisach prawa budowlanego. W projekcie trzeba określić także optymalny rodzaj wentylacji oraz wyliczyć jej poszczególne parametry, niezbędne do wydajnej pracy urządzenia.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie z zakresu automatyzacji central wentylacyjnych?

Wybierając odpowiedni system wentylacyjny, należy pamiętać, że głównym zadaniem wentylacji jest zapewnienie odpowiedniej wymiany i filtracji powietrza. Wybór urządzenia ma istotny wpływ na wydajność źródła ciepła oraz komfort cieplny w budynku, który przekłada się na samopoczucie użytkowników. Aby mieć pewność, że wentylacja będzie odpowiednio dostosowana do wymagań obiektu, należy stawiać na wysokiej jakości materiały instalacyjne oraz elementy automatyki. W Airvent posiadamy szeroką ofertę wysokiej klasy urządzeń, a nasi Klienci mogą również liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony wykwalifikowanych specjalistów, dzięki którym każdy otrzyma optymalne rozwiązanie z punktu widzenia swoich indywidualnych potrzeb. 

Showing all 4 results