Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Jakie korzyści płyną z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Straty ciepła są nieuniknione w każdym budynku – pewien procent energii cieplnej przedostaje się choćby przez dach, komin, drzwi czy okna. Istnieją jednak sposoby na to, by zredukować wspomniane straty do absolutnego minimum, zyskując większy komfort i znaczną oszczędność. O ile bowiem tradycyjna wentylacja grawitacyjna powoduje straty ciepła na szacowanym poziomie od 30% do nawet 60%, o tyle wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła o wiele skuteczniej chroni dom przed niepożądanymi stratami energii. Budynki, w których został zainstalowany ten rodzaj systemu wentylacyjnego, są w stanie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet ok. 40%. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przyniesie Ci montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Jak działa wentylacja energooszczędna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesna technologia, wykorzystująca do swojego działania rekuperator– z tego względu tego rodzaju systemy wentylacyjne są nazywane zamiennie rekuperacją. Urządzenie to okazuje się bowiem kluczowym elementem centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, ponieważ odpowiada za prawidłową wymianę powietrza w dwóch kierunkach

Podstawą działania wentylacji energooszczędnej jest usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych, czemu towarzyszy równoczesny napływ czystego powietrza z zewnątrz, pozbawionego niepożądanych zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, kurzu czy pyłu. W przypadku centrali mechanicznej z odzyskiem ciepła obok procesu wentylacji zachodzi ponadto wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym do budynku. Dzięki tej funkcji wentylacje tego typu okazują się korzystnym wsparciem dla systemu grzewczego w obiekcie. 

Jaki jest realny odzysk ciepła z wentylacji?

Ważną zaletą rekuperatora jest fakt, że posiada on specjalny wymiennik ciepła, który pozwala na odzysk ciepła z wentylacji. Korzystając z najwyższej jakości centrali wentylacyjnych, można z powodzeniem uzyskać do 90% odzysku ciepła. Możliwe jest to z uwagi na fakt, że zużyte powietrze wywiewane jest kierowane do wymiennika ciepła, który odzyskuje potrzebną energię i następnie przekazuje ją do powietrza nawiewanego, z którym jest wtłaczana do wewnątrz budynku. Przy czym istotne jest, że strumienie powietrza nawiewanego (czystego) nie mieszają się z wywiewanym (zużytym). 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – koszt a oszczędności

Mimo że nakłady inwestycyjne potrzebne do zamontowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwykle przewyższają koszt wentylacji grawitacyjnej, to jednak w dłuższej perspektywie rekuperacja okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić w skali roku znaczące kwoty. Aby posłużyć się przykładem, warto dodać, że dom o powierzchni 160 m² wymaga wymiany powietrza na poziomie 250 m³ na godzinę. Przyjmując, że sezon grzewczy liczy ok. 200 dni w ciągu roku, korzystając z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można tym samym zaoszczędzić ok. 6100 kWh energii. 

Kiedy zdecydować się na centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła?

Instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najkorzystniej rozważyć już na etapie projektowania budynku. Wówczas nakłady inwestycyjne okazują się nieco niższe z uwagi na brak konieczności wykonywania kominów wentylacyjnych. Warto jednak podkreślić, że rekuperatory i centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła można z powodzeniem montować również w już istniejących budynkach – dzięki oszczędnej eksploatacji nadal można liczyć na relatywnie szybki zwrot z inwestycji. 
Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła stają się dziś dobrym standardem w nowoczesnym budownictwie. Technologia ta pozwala bowiem znacząco zoptymalizować koszty ogrzewania, zapewniając jednocześnie prawidłową wymianę powietrza i zdrowy mikroklimat w budynku niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna eliminuje ponadto zawilgocenie pomieszczeń, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, a także filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłów. Dodatkową zaletą jest również możliwość swobodnej regulacji intensywności wentylacji w domu, lub innym obiekcie, co z pewnością doceni każdy użytkownik.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *