Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Jak powinna wyglądać wentylacja łazienki?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. To tutaj domownicy codziennie wykonują szereg czynności, takie jak mycie zębów, branie kąpieli lub szybki prysznic oraz nakładanie makijażu. W związku z tym, że w łazience gromadzą się duże ilości zanieczyszczeń, np. w postaci wilgoci, sprawna wentylacja jest jednym z kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę projektując to pomieszczenie. Proces cyrkulacji powietrza musi również spełniać określone normy, tak aby był w pełni bezpieczny dla wszystkich domowników. Jaki rodzaj wentylacji jest polecany do łazienki? Czy można samodzielnie stworzyć sprawny system odpowiadający za wymianę powietrza w tym pomieszczeniu? Jakie przepisy musi spełniać wentylacja? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z cyrkulacją powietrza w łazience znajdziesz w dzisiejszym wpisie!

Wentylacja w łazienkach – przepisy i normy

Dobrze dobrany system wentylacji w łazience ma ogromne znaczenie w kontekście tego konkretnego pomieszczenia oraz w przypadku pozostałej części mieszkania. W łazience powstają bowiem bardzo duże ilości pary wodnej i jeśli nie zostanie ona usunięta, skroplone powietrze będzie osadzać się na ścianach. Taka sytuacja doprowadzi w konsekwencji do pojawienia się wykwitów pleśni oraz grzybów. Dodatkowo w źle wentylowanych pomieszczeniach będzie panować nieprzyjemny zaduch. Aby tego uniknąć, należy zaplanować system odpowiadający za wymianę powietrza w taki sposób, by spełniał on obowiązujące normy i przepisy.

Prawidłowa wentylacja łazienki — warunki

Niezależnie od wielkości łazienki, należy zapewnić określone warunki do wentylacji, tak aby w ciągu godziny odprowadzane było 50 m3 powietrza. Jak o to zadbać? Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego kanału wentylacyjnego, który musi mieć dobrą wielkość (min. 0,016 m2) i długość (min. 2 m). Zwróć także uwagę na prawidłowe umieszczenie kratki wentylacyjnej w łazience – jej górna krawędź powinna znajdować się w odległości co najmniej 15 cm od sufitu.

Jaki rodzaj wentylacji wybrać do łazienki?

W celu zapewnienia sprawnej wymiany zużytego powietrza w łazience na świeże i zdrowe musisz wybrać rodzaj wentylacji, który zostanie zamontowany. Projektanci związani z tworzeniem systemów odpowiadających za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, twierdzą, że w mniejszych łazienkach w zupełności wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna łazienki

To system przez niektórych określany mianem tradycyjnego, ponieważ ogranicza się on do zainstalowania kratki wentylacyjnej. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, zwróć uwagę, by wspomniana kratka była zamontowana jak najdalej od drzwi. Dzięki temu świeży strumień powietrza dotrze do większej części łazienki.

Wentylacja mechaniczna w łazience

W przypadku większych pomieszczeń tego typu warto rozważyć wsparcie tradycyjnego systemu wymiany powietrza wentylacją mechaniczną. Specjalne wentylatory są wtedy montowane w kratkach wentylacyjnych w łazience. W zależności od potrzeb domowników mogą one pracować cały czas lub w określonych momentach (np. gdy w łazience nagromadzi się duża ilość pary wodnej). Należy jednak pamiętać, że tego typu wentylatory nie mogą zostać zamontowane w kratkach lub przewodach, kiedy w łazience są już wloty do systemu spalinowego junkersa lub pieca gazowego. Wtedy wzrasta zagrożenie zasysania spalin przez wentylator, które w następnej kolejności trafią do łazienki. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia domowników przebywających w tym pomieszczeniu.

Jak zrobić wentylację w łazience?

Samodzielne stworzenie systemu wentylacyjnego w łazience jest możliwe jedynie w przypadku domów. Mieszkania w bloku, w związku z wysokim stopniem zaawansowania całego projektu, przed oddaniem kluczy w dłonie najemcy, w zdecydowanej większości przypadków posiadają wbudowany i dobrze dopasowany system wentylacji. Co jednak zrobić, gdy przykładowo odziedziczysz stary dom i chcesz go wyremontować? Zdecydowanie warto sprawdzić, czy w budynku został zastosowany jakikolwiek system wentylacji. Jeśli nie, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak stworzyć go samodzielnie. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz skonsultować się z doświadczonymi projektantami Airvent, którzy doradzą rodzaj wentylacji spełniający wszystkie Twoje oczekiwania.

Wyprowadzenie kanału wentylacyjnego

W celu sprawnego działania wentylacji w łazience niezbędne będzie wyprowadzenie ponad dach odpowiedniego kanału wentylacyjnego. W domach w zupełności wystarczy, aby był to przewód blaszany lub z innego rodzaju tworzywa. Zwróć jednak uwagę, żeby ocieplić kanał w odcinkach, kiedy przebiega on przez nieogrzewane pomieszczenie (np. poddasze).

Uruchamianie wentylacji w łazience

Sytuacja wygląda nieco prościej, gdy jedna ze ścian łazienki jest ścianą zewnętrzną. Wtedy można zrobić w niej otwór i zainstalować niewielki wentylator osiowy, który będzie uruchamiany ręcznie przez domownika wchodzącego do pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na nowocześniejszym rozwiązaniu, warto rozważyć montaż wentylatora uruchamianego automatycznie po wykonaniu określonej czynności (np. zapalenia światła w łazience).

Jaka kratka wentylacyjna do łazienki?

W związku z tym, że kratka wentylacyjna w łazience to jedyny widoczny element całego systemu odpowiadającego za cyrkulację powietrza w tym pomieszczeniu, domownikom zależy, by był on estetyczny. To oczywiście ważny aspekt, jednak należy go również połączyć z wysoką funkcjonalnością. Podstawowym założeniem wentylacji w domu jest bowiem to, żeby spełniała swój cel, czyli dostarczała świeże i zdrowe powietrze. 

Jak wybrać odpowiednią kratkę wentylacyjną?

Przede wszystkim kratka wentylacyjna, potocznie nazywana wywietrznikiem do łazienki, musi być dopasowana do wymiaru i kształtu kanału wywiewnego. Zwróć również uwagę na materiał, z którego jest wykonane zakończenie przewodu. Najczęściej spotykanie są produkty wykonane z tworzywa sztucznego, jednak dostępne są również części ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub nawet ceramiki. Wybór jest ogromny, dlatego z pewnością dopasujesz kratkę wentylacyjną do estetyki Twojej łazienki. 

Warto również rozważyć zakup kratki wentylacyjnej z możliwością jej zamknięcia. Dostępne są produkty z tzw. żaluzje wentylacyjne, których położenie ustalamy ręcznie. Istnieją także bardziej zautomatyzowane kratki określane jako anemostaty (kratki autoaktywne). Działają one w zależności od warunków panujących w łazience i bez ingerencji domowników same się otwierają oraz zamykają.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *