Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Czyszczenie wentylacji w domu – kiedy i jak często wykonywać?

Sprawnie działający system odpowiadający za wymianę powietrza w pomieszczeniach to obecnie jeden z podstawowych standardów branych pod uwagę podczas projektowania budynku. Najpopularniejszym rodzajem w ostatnich latach jest wentylacja mechaniczna, dla domów jednorodzinnych, przede wszystkim dlatego, że działa ona cały czas, bez względu na warunki panujące na dworze. Jednak sama instalacja tego systemu nie gwarantuje dostępu do świeżego i zdrowego powietrza. Nie należy zapominać o prawidłowym i regularnym czyszczeniu całego systemu, w przeciwnym razie nie będzie on spełniał swojego podstawowego celu. W dzisiejszym wpisie tłumaczymy, dlaczego ta czynność jest tak istotna i jak wygląda cały proces.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych – dlaczego jest tak ważne?

Wentylacja mechaniczna skutecznie podnosi jakość powietrza, którym na co dzień oddychają wszystkie osoby w domu. Kanały wentylacyjne to jednak miejsca, gdzie na skutek działania całego systemu wentylacyjnego, pojawiają się zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie przewodów wentylacyjnych zapobiega doprowadzenia do sytuacji, kiedy ilość brudu oraz kurzu może stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników. Jeśli jednak poziom zanieczyszczeń zostanie przekroczony, do środka pomieszczeń nawiewane jest powietrze niskiej jakości. Może ono powodować:

  • gorsze samopoczucie;
  • bóle głowy;
  • problemy z koncentracją;
  • senność;
  • katar oraz kaszel.

Po czym poznać, że wentylacja wymaga czyszczenia?

Podstawowymi oznakami mówiącymi o tym, że należy rozważyć gruntowne czyszczenie wentylacji mechanicznej, są głośniejsze niż zwykle dźwięki dochodzące z systemu oraz trudny do usunięcia zaduch w pomieszczeniach. Tempo odkładania się zabrudzeń zależy od wielu czynników. Dlatego należy dokładnie obserwować system wentylacyjny i być wyczulonym na zmiany w jego funkcjonowaniu. Najdokładniejszym sposobem na sprawdzanie poziomu zanieczyszczenia w kanałach jest korzystanie ze specjalistycznej kamery inspekcyjnej. Nie jest to jednak tani sprzęt, dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy wentylacja w domu wymaga czyszczenia, zgłoś się do specjalisty, który z wykorzystaniem nowoczesnej technologii dokładnie oceni poziom zanieczyszczenia przewodów.

Jak często powinno się czyścić wentylację mechaniczną w domu?

W związku z tym, że Polska jest państwem należącym do Unii Europejskiej, w naszym kraju obowiązują przepisy związane z czyszczeniem wentylacji, zawarte w ustawie BS-EN15780. W tym dokumencie znajdują się szczegółowo opisane wytyczne dotyczące inspekcji kanałów wentylacyjnych. Przeważnie dokładny proces czyszczenia całego systemu wentylacji mechanicznej powinien odbywać się co dwa lub trzy lata. W związku z tym, że nie jest to czynność prosta, najlepiej, aby czyszczenia kanałów wentylacyjnych podjął się doświadczony specjalista. W wymienionej ustawie niesprecyzowane zostały metody tego procesu, dlatego każda firma oferująca tego typu usługi ma wypracowane własne sposoby. Jednak niezależnie od tego, na których fachowców się zdecydujesz, oddając proces czyszczenia wentylacji w ręce profesjonalistów, zyskujesz pewność, że system nie ulegnie zniszczeniu.

Jak wygląda czyszczenie wentylacji w domu?

Warto wiedzieć, jak powinien wyglądać dokładny i rzetelny proces czyszczenia przewodów wentylacyjnych. Najlepiej, aby był on podzielony na trzy etapy:

  1. Inspekcja (wstępne rozpoznanie stanu systemu wentylacji, dzięki czemu specjalista określi dokładniejszy zakres działań i dobierze najlepsze metody).
  2. Czyszczenie (w zależności od rodzaju wentylacji może odbywać się na mokro lub na sucho).
  3. Dezynfekcja oraz badania mikrobiologiczne.

Profesjonalne czyszczenie wentylacji

Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych zadba również o to, by odpowiednio zabezpieczyć Twoje mieszkanie oraz poszczególne sprzęty. Najczęściej fachowcy używają w tym celu specjalnej folii ochronnej.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?

Na co dzień możesz w tym celu użyć odkurzacza, tak aby pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu. Jednak raz na kilka miesięcy przyda się dokładniejsze wyczyszczenie kratki wentylacyjnej. W pierwszej kolejności musisz zdemontować ten przedmiot. Następnie warto przygotować sobie ściereczkę oraz łagodny detergent, który pomoże w pozbyciu się najbardziej uporczywych plam. Zamocz ściereczkę w płynie do czyszczenia i delikatnie wytrzyj nią całą powierzchnię kratki wentylacyjnej. Zwróć szczególnie uwagę na wszystkie zagłębienia – to w tych miejscach zbiera się najwięcej zabrudzeń. Przed ponownym montażem kratki należy ją dokładnie wytrzeć do sucha. Warto również zostawić ją na kilka godzin na suszarce do naczyń, aby mieć pewność, że nie będzie ona wilgotna.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *