Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Wentylacja domu jednorodzinnego

Wentylacja w domu jednorodzinnym powinna być uwzględniona już na etapie projektowania konkretnego budynku. Odpowiednio zaplanowana, a następnie zamontowana, będzie mogła skutecznie pełnić swoją funkcję, czyli odpowiadać za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Nie ma znaczenia, czy budowany dom składa się tylko z parteru, czy jest piętrowy, czy zbudowany z konkretnego rodzaju materiału – najważniejszą kwestia dotyczy przestrzegania obowiązujących norm oraz przepisów. Jaki rodzaj wentylacji sprawdzi się najlepiej w domu jednorodzinnym? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę zarówno podczas projektowania całego systemu, jak i w trakcie montażu? W poniższym wpisie podpowiadamy, jak wybrać dobrze dopasowaną i spełniającą potrzeby domowników wentylację!

Rodzaje wentylacji w domach jednorodzinnych

O tym, jaki dokładnie rodzaj wentylacji zostanie zamontowany w Twoim domu, powinien zadecydować doświadczony projektant tego typu systemów. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry techniczne, sposób konstrukcji konkretnego budynku oraz szereg innych uwarunkowań, podejmie on decyzję, który typ wentylacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji o najpopularniejszych rodzajach wentylacji w domach jednorodzinnych.

Wentylacja grawitacyjna domu jednorodzinnego

Wentylacja grawitacyjna jest montowana w dużej części domów jednorodzinnych. Jest to system działający na podstawie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się wewnątrz pomieszczeń a powietrzem na dworze. Chłodniejszy gaz jest nawiewany do środka domu poprzez nawiewniki w oknach lub nieszczelności w drzwiach i innych elementach. Ciepłe powietrze jest z kolei usuwane przez tzw. kominy wentylacyjne. Największym mankamentem wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że przestaje ona działać w momencie, gdy temperatury się zrównują. Ten system jest najbardziej efektywny w miesiącach, kiedy na zewnątrz panuje od 10 do 15°C. Podczas mroźnej zimy domownicy mogą skarżyć się na powiewy zimnego powietrza z okolic okien, z kolei w trakcie lata system wentylacji grawitacyjnej praktycznie nie działa.

Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego

Powyższy system wentylacji opiera się na ciągłej pracy rekuperatora, czyli urządzenia, w którym dochodzi do wymiany powietrza. W związku z tym, decydując się na montaż centrali wentylacyjnej, zyskujesz pewność, że w Twoim domu będzie stały dostęp do świeżego i zdrowego powietrza. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość odzyskiwania ciepła ze zużytego gazu – to oznacza, że rekuperacja może obniżyć rachunki za ogrzewanie podczas zimy.

Wentylacja w domu jednorodzinnym – przepisy i ograniczenia

Wszystkie normy dotyczące wentylacji w domach jednorodzinnych można znaleźć w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” z dnia 12 kwietnia 2002 r. Warto wiedzieć, że na początku 2018 r. zaostrzone zostały wymagania dotyczące urządzeń wentylacyjnych w pomieszczeniach, w których przygotowywane są posiłki, a także dodano możliwości dostępne w zakresie wentylacji pokojów posiadających aneks kuchenny. Co można wywnioskować ze zmienionych przepisów?

  • Jeśli w pomieszczeniu znajduje się aneks kuchenny, dopuszczalne jest zastosowanie wyłącznie instalacji elektrycznej. Nie zmieniono jednak zapisów o rodzajach wentylacji, które można zamontować – nadal dozwolona jest zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna.
  • W sytuacji, gdy pokój z aneksem kuchennym nie posiada okna, a jest połączony z ciągiem komunikacyjnym (np. z przedpokojem) o tym, jaki typ wentylacji możesz zamontować, decyduje rodzaj instalacji:
    • jeśli masz instalację gazową, niedozwolony jest montaż wentylacji grawitacyjnej;
    • jeśli masz instalację elektryczną, dopuszczalny jest każdy rodzaj wentylacji.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *