Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Mimo że intuicja czasem może podpowiadać inaczej, wentylacja i klimatyzacja to dwa osobne systemy o zupełnie różnym działaniu. To sprawia, że urządzenia te nie pozwalają się tak po prostu zastąpić. Chociaż połączenie klimatyzacji z wentylacją może znacząco poprawić komfort przebywania w budynku i pozytywnie wpłynąć na mikroklimat, to jednak podstawą w każdym obiekcie jest efektywnie działający system wentylacyjny. Dlatego, nawet jeśli planujesz montaż klimatyzacji w swoim domu, powinieneś również zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń. Za co odpowiada wentylacja, a na czym polega działanie klimatyzacji? Wyjaśniamy!

Wentylacja a klimatyzacja – różnice w systemach

Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest regulowanie temperatury powietrza w pomieszczeniu do konkretnego, pożądanego stopnia. Klimatyzator odpowiada za obróbkę powietrza już znajdującego się wewnątrz budynku. Oznacza to tym samym, że klimatyzacja dostarcza powietrze, które jest pobierane z pomieszczenia, a następnie chłodzone lub ogrzewane do wskazanej temperatury i oddawane. W procesie tym nie dochodzi więc do wymiany powietrza, co okazuje się kluczową różnicą między wentylacją a klimatyzacją. W systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mamy bowiem do czynienia z wymianą powietrza zużytego, pobieranego z wewnątrz budynku, na świeże – pochodzące z zewnątrz i wolne od pyłów, bakterii czy kurzu

Wentylacja i klimatyzacja – czy trzeba mieć oba systemy?

Jak już wspomniano, działanie klimatyzacji opiera się na regulowaniu temperatury powietrza w zamkniętych budynkach. Wówczas powietrze może być zgodnie z potrzebą chłodzone, ogrzewane czy też jonizowane, ale nigdy nie jest zastępowane nowym – na wymianę powietrza pozwala jedynie odpowiednia wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja

Należy jednak przy tym zaznaczyć, że w okresie letnim rekuperator wprawdzie może pomóc obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, jednak z pewnością nigdy nie będzie tak efektywny jak klimatyzacja, która pozwala na dokładne ustawienie temperatury, jaka ma panować w budynku. Okazuje się tym samym, że w zamkniętych obiektach, szczególnie w budynkach mieszkalnych, najskuteczniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest połączenie klimatyzacji z wentylacją.

Połączenie klimatyzacji z wentylacją – na czym polega?

Połączenie klimatyzacji z wentylacją to świetne rozwiązanie, kiedy zależy nam na naprawdę dobrej jakości powietrza i zdrowym mikroklimacie w budynku. Należy bowiem pamiętać, że prawidłowa wentylacja i czyste powietrze o optymalnej temperaturze w mieszkaniu mają niebagatelny wpływ na ogólne samopoczucie mieszkańców i komfort przebywania w pomieszczeniu. 

Wentylacja i klimatyzacja to niezależne od siebie systemy, które mogą jednak doskonale się uzupełniać, wzajemnie wspierając pracę poszczególnych urządzeń. Rekuperator – poprzez nawiewanie zimnego powietrza – może bowiem znacząco wspomóc działanie klimatyzatora, gwarantując najwyższą jakość powietrza. 

Czy sama klimatyzacja wystarczy?

Klimatyzacja w żadnym wypadku nie może zastąpić efektywnie działającego systemu wentylacyjnego. Prawidłowa wentylacja w budynku jest bowiem odgórnym wymogiem, jakiego należy dopilnować już na etapie projektowania obiektu. Natomiast dobrej jakości klimatyzator może być istotnym wsparciem dla systemy wentylacyjnego – wyposażając dom w system wentylacji i klimatyzacji, zapewniamy jednocześnie maksymalny komfort przebywania w budynku

W AirVent od lat specjalizujemy się w produkcji zaawansowanych pod względem technologicznym rozwiązań w zakresie wentylacji i klimatyzacji. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w tym obszarze, możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów. Z wysokiej klasy systemami wentylacyjnymi marki AirVent zyskasz gwarancję zawsze świeżego i czystego powietrza w swoim domu!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *