Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Wentylacja bytowa garażu – jak działa i dlaczego jest istotna?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami każdy rodzaj garażu – zarówno zamknięty, będący samodzielnym obiektem budowlanym lub pozostający częścią innego budynku, jak i otwarty – powinien posiadać wentylację zapewniającą odpowiednią wymianę powietrza. Wentylacja w garażu musi przy tym gwarantować dodatkowo właściwe rozrzedzenie produktów spalania paliw do ich bezpiecznego stężenia. Z tego powodu stosuje się wentylację bytową garażu (nazywaną również wentylacją ogólną), która przy codziennym, efektywnym działaniu jest w stanie spełnić oba wymienione cele. Sprawdź, co jeszcze należy wiedzieć na temat bytowej wentylacji garażu

Na czym polega wentylacja bytowa w garażu?

Mówiąc najogólniej, wentylacja bytowa to urządzenie, które odpowiada za utrzymanie prawidłowych warunków w obiekcie, tym samym stanowi system wentylacji przemysłowej. Na proces ten składa się rozrzedzenie i redukcja szkodliwych spalin, a także zapobieganie gromadzeniu się gazów wybuchowych pochodzących z nieszczelnych instalacji gazowych w pojazdach. Podstawowe źródło zanieczyszczenia powietrza w garażach stanowią produkty spalania paliw emitowane w trakcie przejazdu pojazdów i odparowywania paliwa z zaparkowanych samochodów. Zadaniem wentylacji bytowej garażu jest natomiast dostarczenie czystego powietrza do pomieszczenia garażowego, np. z zewnątrz lub z pomieszczeń o niższym stopniu zanieczyszczenia, oraz usunięcie powietrza wywiewanego na zewnątrz. 

Dlaczego wentylacja w garażu jest tak istotna?

Wentylacja dostarcza świeże powietrze, zapewniając komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dzięki niej redukowane są również uciążliwe zapachy i szkodliwe dla zdrowia substancje, które nieuchronnie powstają w trakcie użytkowania pomieszczenia. Z tego powodu nawet garaż powinien być wyposażony w odpowiednią wentylację. 

Wentylacja w garażu to odpowiedź na konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków do krótkotrwałego przebywania ludzi. Efektywna wentylacja garażu jest niezwykle ważna przede wszystkim z uwagi na wspomnianą obecność spalin będących wynikiem pracy silników samochodowych. Co istotne, wentylacja w garażu poprawia ponadto mikroklimat dla parkowania pojazdów, ponieważ skutecznie eliminuje nadmiar wilgoci

Wentylacja garażu – wymagania prawne

Poszczególni właściciele budynków i innych obiektów nie powinni lekceważyć kwestii, jaką jest wentylacja garażu. Wymagania prawne w tym zakresie zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., nr 75, poz. 690, z późn. zm.). 

Na mocy tego dokumentu na właścicielach garaży zamkniętych spoczywa obowiązek zapewnienia wentylacji. Rozporządzenie nie podaje jednak jednoznacznej definicji, czym w istocie jest garaż zamknięty, ale precyzuje wymogi w zakresie garaży otwartych. Zgodnie z nimi w tego rodzaju obiektach łączna wielkość otworów w ścianach zewnętrznych musi wynosić co najmniej 35%, zaś zagłębienie najniżej położonego punktu posadzki względem otaczającego terenu nie powinno przekraczać 60 cm. 

Wobec powyższego w praktycznym zastosowaniu należy przyjąć, że znaczna większość garaży w domach jednorodzinnych i garaży podziemnych w budynkach wielorodzinnych i biurowych stanowi garaże zamknięte. Oznacza to tym samym, że w świetle obowiązującego prawa wymagają one wentylacji. Warto zaznaczyć przy tym, że o ile w małych, nieogrzewanych garażach wystarczy wentylacja grawitacyjna, o tyle w większych garażach zamkniętych (powyżej 10 stanowisk postojowych o łącznej powierzchni przekraczającej 1500m²) zaleca się zastosowanie wentylacji mechanicznej.

Zalecenia dotyczące wentylacji garażu podziemnego

W przypadku wentylacji garażu podziemnego bierze się pod uwagę czynniki takie jak np. liczba dostępnych miejsc postojowych wraz ze średnim współczynnikiem ich wykorzystania, czas dojazdu do bramy czy rodzaj silników i czas ich pracy w trybie zimnym oraz gorącym. 

Garaże podziemne o powierzchni większej niż 1000 m² powinny zostać wyposażone – obok wentylacji bytowej garażu – również w samoczynnie aktywowaną instalację oddymiającą. Jest to istotne z uwagi na większe ryzyko pożaru – takie rozwiązanie umożliwia odpowiedni dostęp do dróg ewakuacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu dobrej widoczności i temperatury. Instalacje te zapobiegają również rozprzestrzenianiu się dymu. Należy pamiętać ponadto, że jeśli dopuszcza się wjazd pojazdów z instalacją LPG do obiektu, wentylacja garażu podziemnego powinna posiadać dodatkowo czujniki stężenia gazu propan-butan. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *