Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Zbyt głośna wentylacja? Oto jak wyciszyć wentylator!

W budownictwie kwestia sprawnej wentylacji to jeden z najważniejszych aspektów, który jest brany pod uwagę już na etapie projektowania. Dodatkowo nowoczesne systemy odpowiadające za wymianę powietrza powinny działać cały czas. Dzięki temu domownicy będą mogli cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem zarówno w trakcie dnia, jak i nocy. Niektórzy użytkownicy wentylacji mechanicznej zwracają jednak uwagę na to, że ten system bywa dość głośny. W związku z tym, że działa on non stop, hałasy mogą skutecznie utrudniać relaks oraz sen domowników. Jakie elementy w rekuperacji wpływają na podniesiony poziom hałasu? Jak wyciszyć wentylator? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie, który w całości poświęcony jest kwestii głośnej wentylacji!

Jakie są normy hałasu wentylacji mechanicznej?

Niepożądane hałasy we wnętrzu mieszkania potrafią skutecznie utrudnić codzienne życie domowników. Szczególnie niekomfortowe są te, które wynikają z pracy niezbędnych urządzeń. Nie da się bowiem ich po prostu zdemontować. Pozostaje szukanie sposobów na ich skutecznie wyciszenie. Warto wiedzieć, że optymalne warunki z zakresu akustyki w budynku są określone przez regulacje prawne, które znajduję się w normie PN-87/B-02151/02 – „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”. Według zapisów znajdujących się w tym dokumencie:

  • w przypadku pomieszczeń mieszkalnych poziom hałasu nie może przekraczać 35 dB(A) – to dotyczy godzin między 6 a 22. Z kolei w nocy dopuszczalny poziom hałasu to 25 dB(A);
  • w przypadku kuchni oraz pomieszczeń sanitarnych granica wynosi 40 dB(A).

Najbardziej dotkliwie mogą przeszkadzać hałasy, które mieszczą się w wyżej wymienionych normach, jednak w trakcie nocy okazują się być niezwykle irytujące. 

Kiedy wentylacja mechaniczna i grawitacyjna hałasuje? – przyczyny

W starych budynkach, gdzie najczęściej stosowano wentylację grawitacyjną, domownicy skarżyli się na hałasy związane z przeciągami oraz na odgłosy słyszane z mieszkania sąsiadów. W przypadku tego systemu dźwięki były przenoszone wraz z ruchem powietrza. Z kolei nowocześniejsza instalacja w postaci wentylacji mechanicznej, spotyka się z uwagami dotyczącymi hałasów dochodzących z urządzenia. Takie warunki skutecznie obniżają komfort przebywania we własnym mieszkaniu. Ciężko wtedy się odprężyć i wyciszyć po całym dniu w pracy lub w szkole. Jakie są najczęstsze przyczyny hałasów dochodzących z wentylacji mechanicznej?

Przede wszystkim warto podkreślić, że dobrze zaprojektowany system wentylacji mechanicznej odpowiadający za wymianę powietrza, nie powinien generować dźwięków dokuczliwych dla mieszkańców. Czasami jednak zdarza się, że instalacja jest źle przemyślana lub użyte elementy generują nadmierny hałas. Przykładem takiej sytuacji może być brak wyważenia wirnika lub niepoprawna praca łożysk, czy silnika elektrycznego. Innym źródłem hałasów w rekuperacji są czynniki aerodynamiczne, które są wywoływane przez powietrze przepływające przez kanały wentylacyjne.

W przypadku głośnej pracy anemostatów najczęściej jest to spowodowane zbyt luźnym połączeniem z rurami lub błędnie dobranej średnicy kanałów wentylacyjnych oraz samych anemostatów względem wymaganych przepływów powietrza. Wtedy warto uszczelnić wolne przestrzenie za pomocą sylikonu lub akrylu.

Sposoby na wyciszenie wentylacji w bloku oraz domu

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników, większość producentów cały czas dopracowuje swoje modele wentylatorów, tak aby generowały jak najmniej hałasu. Prewencyjnie najlepiej jednak zadbać o kwestie z wygłuszeniem rekuperacji już na etapie planowania całego systemu. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  • Wybierz takie kanały wentylacyjne, aby ich średnica determinowała maksymalną prędkość przepływu powietrza do 3-4 m/s;
  • zapytaj się projektanta o możliwość zastosowania kanałów wentylacyjnych wygłuszonych akustycznie;
  • jeśli to możliwe, unikaj montowania rekuperatora i wyrzutni ściennej w sypialni oraz w jej okolicach – to części w wentylacji mechanicznej, które mogą generować najwięcej hałasu;
  • w projekcie wentylacji zadbaj o to, by anemostaty znajdowały się w odległości co najmniej 3-4 metrów od siebie;
  • warto zwrócić na to, aby w projekcie uwzględnione zostały małe opory przepływu (rekuperacja, w której zainstalowano wentylatory pracujące na dużych sprężach emitują większy hałas).

Montaż tłumika do wentylacji mechanicznej

Dodatkową możliwością wygłuszenia wentylacji mechanicznej jest montaż tłumików wentylacyjnych, inaczej nazywanych mianem tłumików akustycznych. Te elementy są najczęściej wykonane z blachy ocynkowanej, kwasoodpornej oraz aluminiowej. Prawidłowo zainstalowane, skutecznie zmniejszają poziom hałasu generowanego przez rekuperację. 

Jak zamontować tłumik do wentylacji mechanicznej?

Podstawowa zasada dotyczy miejsca, w którym go zainstalujesz – najlepiej, aby była to przestrzeń jak najbliżej źródła powstawania hałasu. W zależności od konkretnego modelu tłumika akustycznego np. do montażu prostokątnego tłumika szumu RB-LA będą niezbędne wkręty samowiercące lub śruby. W przypadku jakichkolwiek problemów podczas instalacji tego dodatku do wentylacji mechanicznej, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego fachowca. Wtedy zyskasz pewność, że całość będzie zamontowana poprawnie i w związku z tym poziom hałasu zostanie skutecznie zmniejszony.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *