Zadzwoń do nas 71 784 70 43
Godziny pracy 8:00-16:00
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
Close
Zaporoska 35 53-519 Wrocław
71 784 70 43 biuro@airvent.com.pl
Wentylacja w kuchni – przepisy i wymagania

Cząsteczki tłuszczu, opary z gotowania i smażenia, intensywne zapachy, wilgoć… Nie da się ukryć – czyste powietrze w kuchni zużywa się najszybciej. Właściwa cyrkulacja pozwala nie tylko na poprawienie komfortu, ale i zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Tłumaczymy, jak dobrać odpowiednią wentylację do kuchni!

Jak powinna wyglądać wentylacja w kuchni?

Wentylacja w domu w kuchni powinna składać się z elementów wywiewnych i nawiewnych, by zapewnić stały przepływ powietrza w pomieszczeniu. Podstawę całego systemu stanowi kanał wentylacyjny, do którego – w zależności od potrzeb – dodaje się inne części i urządzenia mające na celu usprawnienie cyrkulacji. Najczęściej w kuchniach możemy znaleźć: 

  • okapy (montowane nad kuchenkami, wychwytują parę i zapachy w trakcie gotowania);
  • kratki wentylacyjne (koniec kanału wentylacyjnego umieszczany na ścianach lub drzwiach, transportuje zużyte powietrze na zewnątrz); 
  • wentylatory (elementy mechaniczne, które mogą pełnić jednocześnie funkcję wywiewną, jak i nawiewną);
  • wywietrzniki (zewnętrzne zwieńczenia kanału, pojawiają się np. na dachu lub ścianach budynku).

Niektóre budynki mają wiele architektonicznych ograniczeń. Warto zadbać o usprawnienie systemu wentylacyjnego, zwłaszcza w przypadku tzw. ślepych kuchni, które są pozbawione nie tylko naturalnego źródła światła, ale i dopływu świeżego powietrza. W dalej części tekstu wyjaśnimy, jak przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z braku okien.

Poprawna wentylacja w kuchni – przepisy i wymagania

W polskim prawie budowlanym obowiązują wytyczne (norma PN-83/B-03430/Az3:2000) dotyczące wentylacji w kuchni. Przepisy regulują konkretnie, ile powietrza w pomieszczeniu powinno zostać wymienione w ciągu godziny:

  • 70 m3/h (przy kuchence gazowej lub węglowej);
  • 50 m3/h (jeśli mieszkanie dzielą trzy osoby, a w kuchni bez okna znajduje się płyta elektryczna);
  • 30 m3/h (przy kuchence elektrycznej).

Najwyższe ryzyko zatrucia czadem pojawia się w przestrzeniach kuchennym pozbawionych okien. Nawet jeśli pomieszczenie jest wyposażone w okap, warto zadbać o dodatkowy środek bezpieczeństwa w postaci przynajmniej jednej kratki wentylacyjnej.

Kratka wentylacyjna w kuchni — gdzie ją zamontować?

W celu zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza kratka musi zostać umiejscowiona na odpowiedniej wysokości, czyli nie niżej niż 15 cm od sufitu. Zalecamy montaż przede wszystkim w pobliżu urządzeń, które generują największe ilości dymu lub pary (m.in. kuchenka, piekarnik). Należy pamiętać o tym, że kratka wentylacyjna w kuchni nie powinna być zasłonięta np. przez meble lub inne elementy wystroju. Niestosowanie się do powyższych wytycznych obniży wydajność całego systemu.

Wentylacja kuchni — walory praktyczne i estetyczne kratki wentylacyjnej

Ze względu na to, że kratka stanowi zakończenie kanału wentylacyjnego, warto zwrócić uwagę zarówno na walory praktyczne, jak i estetyczne. Kolor, materiał i kształt można dobrać w zależności od preferencji – sporą popularnością cieszy się np. aluminium, czyli tworzywo stosunkowo proste w utrzymaniu czystości. Producenci oferują kratki wentylacyjne o różnych rozmiarach, dzięki czemu system nie traci na skuteczności. Niektóre z nich są wyposażone również w żaluzję, za pomocą której sami regulujemy przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Jaką wentylację kuchenną wybrać? Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Kuchnia to niezwykle wymagająca przestrzeń i nie zawsze wentylacja grawitacyjna – oparta na naturalnym sposobie cyrkulacji powietrza – jest w stanie sprostać temu zadaniu. Zmiany warunków atmosferycznych obniżają jej efektywność, co odczuwa się przede wszystkim latem – gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w kuchni, system działa o wiele gorzej.

Jak skutecznie wyeliminować ryzyko pojawienia się pleśni i szkodliwych oparów?

Rekomendowanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, której działanie bazuje na wymuszeniu ruchu powietrza, niezależnie od różnicy ciśnień. Co zyskują domownicy, którzy zdecydują się na wprowadzenie nowoczesnych usprawnień w swojej kuchni? Przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Wentylacja mechaniczna na bieżąco usuwa wszelkie gazy i inne nieczystości, minimalizując ryzyko zatruć i wypadków.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *